• יו"ר: ד"ר משה פרנקל
  • מזכיר: ד"ר רם שאנני
  • גזבר: ד"ר נוח סמואלס
כירורגיה

שילוב רפואה משלימה במחלקה כירורגית בבית החולים "בני ציון" – תיאור התהליך

המאמר מתאר את תהליך שילובו של שירות רפואה משלימה במחלקת כירורגיה כללית בבית חולים ישראלי

שירותי רפואה משלימה כוללים טיפולים ומוצרים שונים, שאינם נחשבים לחלק מהרפואה הקונבנציונאלית. הביקוש לשירותי רפואה משלימה במדינות המערב הולך ועולה, והוא גובר במקרים של מחלות כרוניות המשפיעות במידה רבה על חיי החולה. השימוש בשירותי רפואה משלימה מגיע לרוב עקב דרישת המטופל, ולא עקב המלצה רפואית.

במהלך האשפוז, ייתכן כי חלק מהמטופלים היו רוצים להשתמש בשירותי רפואה משלימה, אך חוששים להתייעץ עם הצוות הרפואי בעניין זה. שילוב של שירותי רפואה משלימה במסגרת האשפוז עשוי להועיל לכל הצדדים. במאמר זה מתואר תהליך הקמתו של שירות כזה.

המרכז הרפואי בני ציון - לוגו

שילוב רפואה משלימה במחלקה כירורגית בבית החולים "בני ציון"

התהליך החל באיסוף מידע – מפגשי "סיעור מוחות" עם גורמים שונים בבית החולים (רופאים מהתמחויות שונות, אחים ואנשי צוות אדמיניסטרטיבי) ועם מטופלים. במפגשים אלו הועלו ציפיות, חששות ורעיונות שונים. לאחר מכן, החלו לבחון את האפשרויות השונות, תוך התייחסות לכמה היבטים – נקודת המבט המוסדית, נקודת המבט של הצוות הרפואי, נקודת המבט של המטפל ברפואה משלימה וכן היבטים פרקטיים (זמן, מקום ועלות).

בשל תחושה שגביית תשלום עבור שירות הניתן במהלך האשפוז אינה אתית, כיוון שתוביל לחוסר שוויון בין מטופלים, הוחלט שלא לגבות תשלום עבור השירות. על מנת להימנע מיצירת נטל כלכלי כבד על בית החולים, הוחלט להקים את השירות תחילה במחלקה אחת. כמו כן, בשל החשש מביקורת עקב שימוש בשיטות שאינן מוכחות מדעית, הוחלט להציע טיפולים "מקובלים" (כגון אקופונקטורה) שיש להם בסיס מחקרי לגבי מצבים מסוימים, והם מבוקרים באופן חלקי על ידי החוק בישראל. טיפולים שעשויים להעלות בעיות בטיחות (כגון תכשירים צמחיים) נדחו לשלב מאוחר יותר.

נוסף לכך, בשל החשיבות של שיתוף הפעולה עם הצוות הרפואי, נעשה ניסיון לצמצם את גורמי החיכוך וההפרעה לשגרת המחלקה. מטפלים ברפואה משלימה אינם מוכשרים בדרך כלל לטיפול במצבים רפואיים חריפים במסגרת אשפוז, וגם מסיבה זו הוחלט להתחיל בהפעלת השירות במחלקה אחת בלבד.

משכורותיהם של המטפלים הותאמו לאלו של אנשי הצוות הרפואי. הטיפולים שנבחרו לא דרשו ציוד יקר, ועיקר העלות של הפעלת השירות הייתה משכורות המטפלים.

סקירת ספרות העלתה בעיות שונות שלגביהן חשו המטופלים כי הטיפול הרפואי אינו מספק. גם ראיונות עם אנשי צוות רפואי ומטופלים סייעו בזיהוי בעיות כאלה. התחומים העיקריים שזוהו (במחלקת כירורגיה כללית) היו טיפול בכאב והפרעות בתפקוד מערכת העיכול. חיפוש נוסף העלה כי טיפול ברפואה משלימה עשוי להיות יעיל לטיפול בכאב, בבחילות והקאות, בנדודי שינה, בחרדה, בפעילות מערכת העיכול ובתחושת עייפות.

הטיפולים שנבחרו היו אקופונקטורה, היפנוזה, דמיון מודרך ורפלקסולוגיה. מדובר בטיפולים הנמצאים בשימוש תכוף יחסית בישראל, ומוכרים יחסית לאנשי הצוות הרפואי ולמטופלים. בחירת המטפלים הציבה אתגר נוסף, בשל חוסר בקרה של תהליכי ההכשרה של מטפלים. לכן נבחרו מטפלים בעלי ניסיון ממושך (5 שנים לפחות) בשיטת הטיפול שלהם, ושהיו להם כישורי תקשורת ומנהיגות, וכן הערכה לרפואה הקונבנציונאלית והבנה של הקונטקסט של מוסד רפואי. תכונות אלו נשפטו כחשובות ליצירת שיתוף פעולה בין המטפלים ברפואה משלימה לצוות הרפואי.

תהליך ההכנה כלל הדרכה של המטפלים באמצעות הצגת הטיפולים המשלימים השונים, ההתוויות והתוויות הנגד להם, פיתוח גישה טיפולית למצבים ספציפיים, הכרה של השפה והמינוח הרפואי ושל ניתוחים ופרוצדורות, פיתוח תהליכי אבטחת איכות ובטיחות וכדומה. כמו כן בוצעה הכנה של הצוות הרפואי באמצעות מפגשים אישיים, מצגות, ישיבות צוות וכדומה.

המטפלים ברפואה משלימה והצוות הרפואי עודדו לעבוד בשיתוף פעולה, לבדוק מטופלים יחד, ולבחון את יתרונות הטיפול המשולב. המטפלים השתתפו בסבבים שערך הצוות הרפואי, והפנו את תשומת לבם של הרופאים למטופלים שיכלו ליהנות משירותיהם. הטיפול ברפואה משלימה הוסף למערכת הממוחשבת, כך שהרופאים והאחים הראשיים יכלו להזמין את השירות כפי שהזמינו ייעוץ מומחה מתחום אחר. נוסף לכך, כיוון שהטיפולים ברפואה משלימה בוצעו במיטת המטופל, במקרים רבים ביקשו גם שכניו לחדר של המטופל לקבל טיפול.

מבחינה מחקרית, נבחנו שיתוף הפעולה והתקשורת בין הצוות הרפואי למטפלים ברפואה משלימה, וכן אספקטים סוציולוגיים ואנתרופולוגיים של שילוב שירות רפואה משלימה במוסד רפואי.

המחברים מספרים כי במקרים מסוימים מוטב היה אילו היו נוקטים צעדים למניעת חיכוך מיותר בין הצוות הרפואי למטפלים ברפואה משלימה (כגון מקרים שבהם טיפולים הפריעו לאחים בביצוע סבב הבדיקות). הם ממליצים על שילוב עדין והדרגתי של שירותי רפואה משלימה, כיוון שהוא כרוך בשינויים רעיוניים, אישיים וארגוניים. כמו כן הם ממליצים על מעקב הדוק אחר הפעלתו של שירות כזה ועל בחינת תוצאת הטיפול.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Schiff et al.; Integrating a Complementary Medicine Service Within a General Surgery Department: From Contemplation to Practice, The Journal of Altermative and Complementary Medicine 2012 Mar;18(3):300-5

נושאים קשורים:  כירורגיה,  אשפוז,  רפואה משלימה,  מחקרים,  המרכז הרפואי "בני ציון"
תגובות