• יו"ר: ד"ר משה פרנקל
  • מזכיר: ד"ר רם שאנני
  • גזבר: ד"ר נוח סמואלס
חדשות

משרד הבריאות פרסם אזהרה נגד בית ספר להומאופתיה ותזונה

משרד הבריאות מזהיר: "בית ספר ישראלי להומאופתיה ותזונה מיסודו של ד"ר חיים רוזנטל אינו מוסד אקדמי מוכר ובוגריו אינם יכולים לספק מתן ייעוץ וטיפול אישי בתזונה"

פרסומי בית הספר. "הטעיית הציבור". מקור: משרד הבריאות

משרד הבריאות הודיע הבוקר (א') כי המסגרת הנקראת "בית הספר הישראלי להומאופתיה ותזונה מיסודו של ד"ר חיים רוזנטל" עושה שימוש במונחים מטעים ומהווה הטעיה של הציבור. בהודעתו מזהיר משרד הבריאות: "זהו אינו מוסד אקדמי מוכר ובוגריו אינם יכולים לספק מתן ייעוץ וטיפול אישי בתזונה".

הוועדה המייעצת לבדיקת הטעיית הציבור בפרסום במשרד הבריאות מודיעה כי המסגרת הנקראת "בית הספר הישראלי להומאופתיה ותזונה מיסודו של ד"ר חיים רוזנטל" איננה מוסד אקדמי מוכר, הקורסים המוצעים בה אינם בתכנית המוכרת ללימודי תזונה על ידי המל"ג ואין הם מאפשרים מתן ייעוץ וטיפול אישי בתזונה. ככלל, ייעוץ וטיפול אישי בתחום זה יכולים להינתן על ידי תזונאים.ות מוסמכים.ות בעלי רישיון משרד הבריאות בלבד".

משרד הבריאות מזהיר לפיכך את בוגרי הקורסים של בית הספר כי "ככל שיראו לנכון כי הם מוסמכים לעסוק בטיפול רפואי ו/או תזונתי, הם חשופים לתביעה על ידי הרשויות והמטופלים, ובעיקר אם ייגרם נזק רפואי או כל נזק אחר. כמו כן, מדובר בהטעיה והפרה פלילית של פקודת הרופאים, לפיה חל איסור על מי שאינו רופא מורשה לעסוק ברפואה או להציגו כעוסק בתחום זה".

עוד מצוין בהודעה כי "האמירות בפרסומים על שיטות טיפול בלתי מבוססות מדעית ושימוש במוצר הומאופתי, מהן עולה במישרין או בעקיפין ייחוס סגולות ריפוי ו/או מניעה של מחלות ומצבים רפואיים, מהוות הטעיה חמורה של הציבור. פרסומים אלה עשויים ליצור אשליית טיפול רפואי מקובל ולעתים אף כטיפול שמהווה תחליף לטיפול רפואי. הטיפול במוצרים הומאופתיים אינו מהווה תחליף לטיפול הרפואי המקובל, וזאת בהתבסס על הקביעה כי יעילותם של המוצרים ההומאופתיים לא הוכחה בשיטות המקובלות ברפואה, ולכן לא ניתן לרשום אותם כתכשיר רפואי".

כנו כן נמסר כי המושגים המצוינים בפרסומים כדוגמת "רפואה פונקציונלית", תזונה מקדמת", "מומחיות בסוכרת וצום לסירוגין" ו"מומחיות לתזונה ואיזון בלוטת התריס", אינם תחומי מומחיות מוכרים ומאושרים לרפואה ולתזונה בישראל.

ביחס לצוות המרצים ובהתאם לחוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, מבהירי המשרד כי "כי מר רון יפה, גב' נועה גרוס וגב' גלי הנדל אינם מורשים לעסוק ברפואה או במקצוע בריאות כלשהו, ואינם בעלי רקע רפואי מוכר או מומחיות בתחומים בהם הקורסים המשווקים מתיימרים להכשיר. ד"ר שולמית לוריא וד"ר חיים רוזנטל בעלי רישיון לעסוק ברפואה אולם ד"ר רוזנטל אינו בעל מומחיות מוכרת ברפואה".

נושאים קשורים:  הומאופתיה,  אזהרה,  ד"ר חיים רוזנטל,  הטעיית הציבור,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
22.08.2022, 19:51

גם ד"ר גיל שחר המלמד תזונה לפי הרמב"ם מוציא מאות מדריכי תזונה בתום שנה של לימודים. למה לא אוסרים עליו?

אנונימי/ת
22.08.2022, 20:15

אוסרים גם אוסרים...